E-mail

Dagens Nyheter den 12 oktober 2011

 

Stor artikel i dagens pappersupplaga om svenska företag som satsar i Irak.

Dessutom skriver man om börsen och FMG Iraq Fund:

 

 
Selection from the various FMG funds & classes for a quick overview. Click 'Fund Prices' for all details.
% change from Friday’s NAV to following Friday’s NAV. Click 'Fund Prices' for all details.
% change from end of month NAV to following end of month NAV. Click 'Fund Prices' for all details.
% change in NAV for the class since the beginning of the current calendar year. Click 'Fund Prices' for all details.
Investment Focus

Meddelande till kunder som äger FMGs fonder via Avanza.

 

FMG har sedan 1989 erbjudit alternativa fonder i ett internationellt perspektiv. Huruvida fonderna kräver tillstånd på olika sätt i olika länder varierar från land till land. I Sverige finns inga, i dagsläget kända, förbud att köpa och äga andelar i FMG-fonder.

Det Finansinspektionen erinrat Avanza om är sättet att marknadsföra/erbjuda fonderna på Avanza.se och eftersom det verkar vara i strid med svenska regler har man valt att inte fortsätta att ha FMG-fonder tillgängliga på siten.

De berörda FMG fonderna fungerar precis som vanligt och den framtida skillnaden är att du inte kommer att kunna köpa fler andelar via Avanza till dess att fonderna har registrerats hos Finansinspektionen, något som vi undersöker möjligheterna för.

 

De inneav som finns via Avanza i dagläget kan ligga kvar utan åtgärd.

 

Vill du ha fortsatt information från oss på FMG kan du beställa vårt nyhetsbrev nedan.

 

Headlines

Friday, 11 May 2012
The UK's popular Investors Chronicle magazine features an interview with FMG executives.
Read more...
Monday, 23 April 2012
Latest newsletter - FMG Mongolia Fund
Read more...
Thursday, 12 April 2012
Two FMG funds make it on the BarclayHedge rankings again!
Read more...
Wednesday, 04 April 2012
Latest newsletter - FMG Africa Fund
Read more...

Investera genom...